Dobrý den,vítám vás na našich stránkách věnovaných kaprařině.

Začíname s boilím

Jako asi každý rybář i my jsme si postupem času prošli několika rybolovnými technikami. Snad každý začínal s kusem klacku a několika metry silonu s háčkem velikosti malé kotvy a na špičce napíchnutou nějakou tu nástrahu.

Jako asi každý rybář i my jsme si postupem času prošli několika rybolovnými technikami. Snad každý začínal s kusem klacku a několika metry silonu s háčkem velikosti malé kotvy a na špičce napíchnutou nějakou tu nástrahu.

 

V tomto článku, bych se raději zaměřil než na techniku lovu samotnou, spíše na popis, jak co funguje a čemu se vyvarovat. Vím, že spousta článku tohoto typu již vyšla jak v tištěných periodikách a na internetu.

 

Hlavním rozdílem mezi chytáním např. na rohlík a chytáním na boilie je již samotné nastražení. Boilie stejně jako například pelety nastražujeme mimo háček tzv. „na vlas“je to také z důvodů tvrdosti nástrahy háček by jí neprošel a pokud by se nám přece jen podařilo ji propíchnout tak bychom rybí tlamku dostatečně neprosekli, na trhu je několik druhů boilie s různým složením a dobou celkového rozpadu. Musíme si uvědomit, že jako každé odvětví rybařiny má své záludnosti a krkolomnosti, tak i lov s touto magickou kuličkou, které někteří kapradi přisuzují někdy magické vlastnosti a svoje recepty potřebné k sestavení té správné směsi pro výrobu boilie  střeží v trezoru(samozřejmě obrazně řečeno). Tato metoda jako každé jiné si vyžaduje alespoň trochu umu a počátečních vědomostí.Jako každý začátečník jsem určitě nasekal spoustu chyb, které jsem postupem času eliminoval na minimum a i v dnešní době si nejsem 100% jist zda nemám někde v sestavě něco špatně.

 

Pro Vás je ovšem podstatné to, že pokud se rozhodnete chytat s boilím, peletami či kukuřicí mimo háček měli by jste posunout o kus dopředu k získání své trofejní ryby, neříkám, že se ovšem nedají chytit velcí kapři, třeba na obyčejný rohlík. Tak to by bylo zhruba k začátku.

 

Dalším krokem je navázaní správné sestavy a zvolení systému, který nám bude fungovat. Jeden u kterého asi všichni začínají je jednoduchý, ve stručnosti si vytvoříme smyčku zvolíme správnou délku od očka háčku nejlépe navlečením nástrahy a uvážeme buď jak jsme klasicky zvyklí, a nebo bez uzlovým vázáním k Vašemu oblíbenému háčku a na konec přivážeme obratlík.  postup viz. Obr.1 je to klasická montáž složitostí. Důležité je výběr ostrého háčku, aby se rybám nedařilo naši nástrahu několikrát vyplivnout než se háček zachytí v tlamce. Jednotlivé postupy jak navázat montáže, které zde budou popsány naleznete ve formě fotografií pod článkem. A však dobře zvolená montáž je pouze jeden krok k úspěšnému zdolání ryby.

 

Další montáží, která už vyžaduje více soustředění je tato viz. Obr.2 váže se opět jako předešlá montáž, oproti ní však jezdí kroužek který jsme přivázali kroužek jenž je přivázán na návazci s očkem, tento kroužek jezdí po raménku háčku, dále pak následuje uzel na háčku a uvázání obratlíku.Všechny tyto montáže se dají vylepšit rovnátkem viz. Obr.3 , které se mi ovšem jeví jako zbytečný módní doplněk(ale nevylučuji, že některým rybářům funguje) a neshledal jsem, že by přibylo nebo ubylo záběrů či vyháčkovaných ryb.

 

Naopak, jako výhodnější se mi jeví použití kombinovaného návazce než použití rovnátka, ale na druhou stranu bych nepodceňoval tuto maličkost. Mnohdy, když ryba moc nepřijímá potravu taková maličkost jako je rovnátko vám muže přinést pár záběrů navíc. Uvázáním kombinovaného návazce v podobě pletené šňůry s fluokarbonem (obr.4) a nebo pletené šňůry potažené vrstvou pro její zpevnění, tato vrstva se dá lehce stáhnout a vyjde nám kombinovaný návazec. Pokud se ovšem přece jen rozhodnete pro vyzkoušet montáž s fluorokarbonem, tak bych vam radil pro začátek, pokud nechcete utrácet zbytečně peníze, aby jste si zakoupili vlasec od firmy Esox (na obale píšou, že povrch má fluokarbonový povrch cena je kolem 100Kč za 100m). Potažená pletená šňůra se jeví mnohem výhodněji, protože odpadá složitější propojení fluokarbonu s pletenou šňůrou pomocí „kravského uzlu“ viz.obr.5. Při vázání kombinovaného návazce odstraníme potažení šňůry alespoň 2-3 cm od očka háčku, aby mohl bez problémů a odporu rotovat kolem své osy, což je velice důležité pro správné pracování háčku návazec na obr.6.

 

 

Radil bych vám, abyste na konci každého návazce udělaly smyčku díky které bude možná rychlá výměna za nový návazec pokud dojde třeba ke ztupení špičky háčku. I taková to maličkost nám ušetří spoustu času někdy nám to může pomoci k dosažení krásné ryba navíc.

 

Pokaždé, když už máte navázanou svojí montáž ji vyzkoušejte, zdali háček je dosti chytlavý. Tuto zkoušku lze jednoduše provést, že přes jednu dlaň vaši ruky přehodíte si návazec aby háček byl na jedné straně dlaně a obratlík na druhé, poté táhněte za obratlík aby vám háček jel přes dlaň, když je háček na okraji dlaně měl by se zachytit, pokud ne tak je to chyba a musíte svoji montáž pozměnit či převázat, dokud nebude docházet k zachytávaní háčku. Tímto jednoduchým způsobem lze ověřit vaši montáž a popřípadě ji pozměnit. Tento způsob vám nezabere více něž pár sekund a je to lepší než pak na břehu přemýšlet proč to nebere, s klidem pak možnost, že máte nechytlavou montáž vyloučit.(viz. Obr.7, obr.8, obr.9, obr.10)

 

 

Na internetu a odborné literatuře je popsána spousta montáží do různých situací, záleží pouze na vás pro jakou se rozhodnete a jaké budete věřit.

 

Mezi další faktory  patří bezesporu zdali budete chytat z odhozu nebo zda budete svoji nástrahu zavážet. Oba tyto způsoby vyžadují daný typ montáže, aby se vám nestávalo zamotání při náhozu či zavezení. Na náhozy se mi nejvíce osvědčila průběžná montáž a to s krmítkem pokud chytáte na menších vodách, do kterého lze přidat i nějaké to krmení včetně pár kuliček boilie, a nebo zátěží zvané „letka“ je navrženo tak aby při letu kladlo co nejmenší odpor a mi dosáhli delších hodů. Na vyvážku naopak místo zátěže dávám kámen, který připevňuji pomocí gumičky, na tuto montáž je lepší dávat delší návazce 30-60cm, jako další varianta je připevnění olůvka natvrdo k montáži. Tato montáž rybu zachytí okamžitě jak narazí na zátěž. S montáží připevněnou natvrdo eliminujeme průtažnost vlasce na velké vzdálenosti a také docílíme razantnější signalizace oproti průběžné montáži, kde dojde k signalizaci záběru až po ujetí několika metrů rybou.

 

Detaily a zbylé fotky: obr.11, obr.12, obr.13, obr.14, obr.15, obr.16, obr.17, obr.18, obr.19, obr.20, obr.21, obr.22,

 

Doufám, že jsem začátečníkům alespoň trochu pomohl a od zkušenějších si rád sám nechám poradit. Na závěr vám popřeji spoustu probdělých nocí plných záběrů a zdolaných ryb.

 

V dalších článcích si probereme např. návazcové materiály, postup a taktiku vnadění, apod.

 

 

 

Za Carpteam NaHáčku                                              FishmanAlda                                                                                                                                              (Aleš Morkus)                                                                                    

                                                                                                     

14.02.2009 13:04:17
merunkamartin
dekujeme vám že jste navstívili naše stránky........autor stránek Mery (dotazy,nápady,připomínky mi mužete posílat na email: merunkamartin@seznam.cz)Preji pěkný den
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one