Dobrý den,vítám vás na našich stránkách věnovaných kaprařině.
Nastalo nám zimní období, a tak snad každý z nás začíná přemýšlet co by do nastávající sezóny mohl vylepšit,a nebo co by si chtěl udělat sám. Stejně i tak já s kamarádem též nadšeným rybářem jsme si řekli, že něco vymyslíme. Ze začátku nás napadali samé „ptákoviny“, které koupíte v obchodě za pár korun. Nakonec mě napadlo, že by jsme si mohli udělat formu na olova. Kolega souhlasil. .....

Nastalo nám zimní období, a tak snad každý z nás začíná přemýšlet co by do nastávající sezóny mohl vylepšit,a nebo co by si chtěl udělat sám. Stejně i tak já s kamarádem též nadšeným rybářem jsme si řekli, že něco vymyslíme. Ze začátku nás napadali samé „ptákoviny“, které koupíte v obchodě za pár korun. Nakonec mě napadlo, že by jsme si mohli udělat formu na olova. Kolega souhlasil.

 

Vrhli jsme se do plánování všech různých forem a patvarů, nakonec jsme se zastavily na 6 různých tvarech o rozdílných gramážích. Jelikož již nějaké zkušenosti mám s výrobou vlastních forem na odlévání olov, tak vím, že než se do něčeho pustíme tak je zapotřebí , mít vše důkladně promyšlené a naplánované, nerad řeším nastalé problémy za chodu. Teď už jen zbývá rozhodnout do jakých tvarů a gramáží se pustíme,  nakonec jsme se dohodli na 6 typech olov (dunloop 170g, vz.labe 40,60,80g, vz. hruška 60,80g, kapka 10,15,20,25,30g, a pětikorunky s hroty v 10,15,20g), tak konečně je vše domluveno a nastává čas příprav, debat dohadování kdo má pravdu :D. Kolega zjistil, že to nebude tak jednoduché jak si myslel a já jsem si jen potvrdil, že čím jednodušší věc tím více záludností skrývá.

 

Tvary a gramáže jsme dohodli v podstatě bez větších problémů, o to větší však nastal když jsem položil otázku jak budeme dělat uchycení, zda závěsné, nebo průběžné. Samozřejmě, že nikdo nechtěl ustoupit ze svých požadavků a tak vzor labe budeme muset udělat jak průběžné tak i závěsné to už vidím jako nejmenší problém. Dalším s čím jsme museli zápasit byl materiál, zde se mi opět oplatily předešlé zkušenosti s matriálem zvaný pertinax (jeho využití v praxi mě uniká) leč nějaké zbytky doma mám pod postelí a tak pro ně konečně najdu to správné využití. Tak konečně máme vše vyřešené teď už jen propočítat a nakreslit aby formy skutečně dělaly takové zátěže jaké od nich čekáme, tato operace je taky velice rychle vyřešená a tak se kolega  může pustit do překreslení tvaru do programu, ve kterém pracuje náš asi největší pomocník bez kterého by to ani nešlo tento stroj je vyráběn firmou Comagrav, je to v podstatě malá CNC frézka. Nevýhodou je, že tato frézka neumí dělat ve třech osách současně tudíž forma na Krmítka je dosti nereálná a stála by spoustu času stráveném při výrobě. Proto jsme se uchýlili právě pro tyto tvary olov, které se dají bez problémů stihnout za jedno popracovní odpoledne.

 

 Nevýhoda pertinaxu je pokud jste s tímto materiálem již někdo dělal tak zajisté víte, že pokud je materiál přehřátý může nastat pokřivení formy, a nebo dokonce její úplné zničení. To se právě stalo kolegovi, kterému se udělala bublina díky vadě materiálu a přehřáté formě. No a pokud jste přece jen přesvědčeni, že tento problém, který může nastat vám náladu nezkazí mohu vám jen doporučit pertinax jako ideální materiál na výrobu rybářských zátěží, jako nejlepší a nejtrvanlivější je ale forma z duralu, která je v podstatě nezničitelná pokud ji šikovně nepůjčíte bez návratu.

 

Další fotky k článku: foto1, foto2, foto3, foto4,

 

Berte tento stručný popis jako naprosto amatérský, formy jsou výhradně pro vlastní potřebu. :)

 

Za podílení při výrobě děkuji Karlu Krejčímu kolegovi ve zbroji.

 

 
                                                                          Za Carpteam Na Háčku               
                                                                         
FishmanAlda (Aleš Morkus)

23.03.2009 19:59:45
merunkamartin
dekujeme vám že jste navstívili naše stránky........autor stránek Mery (dotazy,nápady,připomínky mi mužete posílat na email: merunkamartin@seznam.cz)Preji pěkný den
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one