Dobrý den,vítám vás na našich stránkách věnovaných kaprařině.

Výroba boilies

Každý kdo preferuje více kaprařinu,než ostatní rybolovné způsoby,ví jak postupovat při výrobě boilies


1. Rozklepně Te si vejce do misky,v průměru to vychazí 5-6 vajec na 1/2 kila nebo 10-12 vajec na 1kg směsi.Dnes to už většinou bývá i napsano na směsích.

2.Do misky s vejci přidejte všechny tekute přídady ( předem odměřene podle receptu,je to v ml,nekdy stačí par kapek). Tekutými přísady se myslí,aktivatory,ovocné chutě,oleje,glm,aminokomplexy apod.Po přidání všech tekutých přísad,řádně promíchejte,můžete i lehce šlehačem.Tímto máme tekuté přísady namíchané a odložíme si je stranou.

3.Nyní si vezmem další misku a začnem si připravovat sypkou směs.Do těchto směsí řadíme: všechny druhy mouček ať už je to masokostní,rybí,kukuřična apod,dále to jsou sladidla,a také sem patří partiklové častice jako je konopí,ptačí zob,sezamová seminka,řepka atd.Na konec samozřejmě můžete používat směsi 50/50 ktéré se neobávejte vůbec používat a pro začátečníky jsou nejlepším řešením pro první výrobu boilies.( Značky směsí zde popisovat nebudu,aby to nevypadalo jako reklama nějakých výrobku,směsi budou napsany v receptech).Na konec směsi zase řadně promíchejte,aby se všechny směsi krasně promíchali.

4.Takto připravenou směs začneme po částech přisypávat do misky s vejci a pomalinku s toho vytváříme těsto,nesypem tam vše,stačí aby to mělo takovou konzistenci aby jsme mohli s těstem dále pracovat na pracovní desce a pomalu tam přidávat zbytek směsi.Těsto řádně propracujte aby se co nejlepe spojilo,mělo by mít konzistenci jako bramborové těsto na bramborový knedlík,může být i o něco hustčí.Když už máme hmotu propracovanou,dáme ji do igelitoveho sáčku a vložíme do lednice na 30-40 minut odpočinout.

5.Než si po uplynule době vyndame těsto z lednice,připravíme si jako první hrnec s vodou a dáme na kamna(sporák)a dáme vařit.Vyndáme si nyní těsto a znovu lehce propracujem a nakrajíme si ho na kousky,s kterých budeme válet válečky.Tloušťka válečků záleží na tom jaký chceme ve finale průměr boiliesu,je lepší předem už na tuto variantu myslet,než posleze dolepovat kousíčky těsta,aby jsme měli požadovanou velikost koule.Budeme-li dejme tomu mluvit o průměru 20 mm,tak váleček by měl mít v průměru asi taky takovou tloušťku a pak zválečku ukrajujem po 1cm kouskách a znich děláme koule.Další možností jak udělat bez prace válečky stejneho průměru je,že použijeme elektrický mlýnek na maso s nastavcem 20mm,ale to záleží na Vás nebo respektivě na toleranci Vašich manželek.Když máme udělané válečky,můžeme zvolit mezi 2mi možnostmi jak udělat koule.První možností je rollbal,když máme tuto pomůcku nemusíme válečky krajet na stejne kousky,vložíme tam i 2 válečky najednou a parkrát zaválíme tam a zpět a máme první koule na světě.Druhy způsob je pracnější a to že válečky musíme nakrájet na stejně dlouhé kousky,(jak už sem psal,při 20mm tloušce těsta,krájíme 1cm kousky,výsledek je 20mm boilies).Když máme kousky nakrájené,začneme je v dlaních válet na námi zvolene koule.
TIP:při válení válečku nebo posleze koulí je dobre si ruce namazat trochou rostlineho oleje,těsto nám tolik potom nelepí na ruce a lépe se sním pracuje.

6.Po dokončení pracného válení koulí se nám už značně musí na kamnech vařit naše voda v hrnci.Než tam začnem házet koule přidáme na síle kamen,aby jsme udrželi vodu pořád ve varu(musí bublat).Do vařící vody můžem začít házet naše kuličky,Nehazíme je tam všechny,musí se to dělat po várkách,(já to dělam po max.30 koulí).po vhození první várky nám kuličky klesnou na dno a asi kolem 1 až 3 minut začnou vyplavávat na povrch (tento čas záleží na tom,jestli je v těstě použit partykl,zmý zkušenosti se koule s partiklem váří déle).Jakmile vyplave boilies na povrch,okamžitě ho začneme vybírat z vody a vkládáme do mísy.Tento postup vaření opakujeme dokud neuvaříme všechno boilies.Znovu upozorňuji voda musí být pořád ve varu,pokud není chvily vždy počkáme až začne znovu bublat.

7.Uvařené boilies v misce si přeneseme někam kde ho chceme sušit,sušíme ho v přepravkách,punčochách nebo jen na nějakém hadru.Boilies je dobré před sušením opatrně osušit útěrkou nebo nějakým hadrem.Boilies je nejlepe sušit tak 24 hodin a sem tam ho promíchat,aby prosychalo stejnoměrně.Po 24 hodinách sušení může boilies být ještě nedosušené,ale to vůbec nevádí,dosušíme ho např u vody v punčoše,kterou si přivážem na strom.Lepší je mít boilies trošku nedosušené,než přesušené a tím i popraskané,takové boilies jde akorát použít na zakrmení a to z rizikem,že bude i tvrdé i pro rybu,která ho pak dloho tráví a dál nežere.

8.Boilies které nebudem zpracovávat ihned,je dobré zamrazit.zamrazením nestratí na atraktivitě a při vycházce k vodě jen vyndáme z mrazáku a máme čerstvé boilies.

9.Další věc kterou bych chtěl doporučit,je že boilies zpotřebovávejte v jednu sezonu,neni dobre si ho udělat hafo a pak ho mít ještě příští rok.Platí to i pro kupované.

10.Tak a teď se koukněte na ten bordel po Vás,teď už vás čeká jen uklid :)))Jooo a ač to vypadá složitě nebojte se toho,při trochu cviku to máte i s úklidem hotový za cca 2 hodinky.Přeju hodně úspěchů.

26.02.2008 20:17:00
merunkamartin
dekujeme vám že jste navstívili naše stránky........autor stránek Mery (dotazy,nápady,připomínky mi mužete posílat na email: merunkamartin@seznam.cz)Preji pěkný den
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one